Helikopterlerden ve küçük dronlardan askeri jetlere ve uçan taksilere kadar, gelecek VTOL’de.

Uber kısa süre önce 2020 yılına kadar uçan taksileri piyasaya sürme planlarını açıkladı. Pist ihtiyacını ortadan kaldırmak için bu arabalar VTOL olarak bilinen dikey kalkış ve iniş teknolojisine güvenecek. Uber'in planları biraz iddialı olsa da, VTOL teknolojisi, küçük eğlence amaçlı insansız hava araçlarından helikopterlerdeki ve askeri jetlerdeki geleneksel sistemlere kadar giderek daha fazla hava aracına giriyor.

VTOL nedir?

VTOL, dikey kalkış ve iniş anlamına gelir ve adından da anlaşılacağı gibi dikey olarak kalkabilen, havada asılı kalabilen ve inebilen uçakları ifade eder. En iyi bilinen örnek helikopterdir, ancak F35B savaş uçağı da bir uçak gemisinin arkasından kalkış ve iniş yapabilir.

Farklı VTOL türleri var mı?

Evet, genel olarak konuşursak, iki farklı VTOL teknolojisi türü vardır: rotorlu taşıt ve motorlu kaldırma.

Rotorcraft veya döner kanatlı uçaklar, merkezi bir direğin etrafında dönen rotor kanatları tarafından üretilen kaldırmayı kullananlardır, yani helikopterler, dörtlü helikopterler ve jirokopterler.

Elektrikli kaldırma araçları, dikey olarak kalkış ve iniş yapan ancak uçuş sırasında rotorlu araçlardan farklı performans gösteren araçlardır. Tipik olarak daha geleneksel bir sabit kanatlı uçak tasarımına sahiptirler. Örnekler arasında, dikey olarak kalkan ve inen ancak normal uçuşta sabit kanat kaldırma kullanan Bell Boeing V-22 Osprey gibi dönebilir kanatlı uçaklar sayılabilir.

Harrier Jump Het serisi gibi vektörlü itme uçakları da uçağın uçuşunu kontrol etmek için motordan veya motordan gelen itmeyi manipüle ederek elektrikli kaldırma kullandı.

Harrier, V-22 Osprey ve yeni F-35B dahil olmak üzere günümüzde kullanılan elektrikli kaldırma uçaklarının çoğu, V/STOL (dikey ve/veya kısa kalkış ve iniş) araçları olarak kabul edilir. Daha az itme gerektirdiğinden, mümkün olduğunda bir pistten yuvarlanarak kalkış yapma eğilimindedirler. Bu, özellikle ağır silahlarla dolu bir askeri uçak için kullanışlıdır.

VTOL'un avantajları nelerdir?

VTOL teknolojisi, uçağın teorik olarak hemen hemen her yere inip kalkabileceği anlamına gelir ve bu da onları çok daha esnek kılar. Ayrıca geleneksel bir uçakla mümkün olmayan çeşitli manevraları da yapabiliyorlar; savaş durumlarında uçaklar için önemli bir avantaj.

Dahası, dronlar gibi elektrik motorları kullanan VTOL uçakları, jet motorları kullananlardan daha fazla enerji verimlidir.

VTOL'un geleceği nedir?

Bir dizi firma, bir VTOL sistemi kullanan uçaklar geliştiriyor. Son zamanlardaki tartışmalara rağmen, araç paylaşım uygulama firması Uber, 2020'de VTOL kullanarak ilk uçan taksilerini piyasaya sürme sözü verdi.