Aerobest Havacılık ltd. şti. 2020 yılında alanlarında uzman girişimciler
tarafından kuruldu.

Ekibimiz eğitim, yazılım, teknoloji ve havacılık alanında kendi tecrübelerini Aerobest için birleştirdi. Öncelikli amacı drone gösterileri ve İHA-2 uygulama eğitimleri olan Aerobest, havacılık alanında bulunan nadir yerli firmalardan biri olarak hem ulusal hem de uluslararası çapta faaliyet göstermektedir. Tamamen yerli sermaye ile kurulan ve yurtdışında da drone gösterileri ve İHA-2 eğitimleri veren Aerobest, hem yurt içinde inovasyonlar yapmaya hem de yurtdışında ülkemizi gururla temsil etmeye devam etmektedir.

İHALARIN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

Drone teknolojisi, hobiler, fotoğrafçılar ve FPV yarışçıları için sonsuz eğlence sağlamaktadır. Ancak uzun zaman önce insansız hava araçlarının oyuncak olarak algılanmasından ileriye gidildi. Bilgisayarlı görüş, otonom uçuş ve güvenlik sistemlerindeki gelişmelerle birlikte, dronlar daha fazla bir hava aracı haline geldi. Uçan robotların maliyetleri düşürüyor, verimliliği önemli ölçüde artırıyor ve süreçte güvenliği artıyor.

İnsansız hava araçlarının hayatımıza etkisini aşağıdaki başlıklardan özetleyeceğiz;

SAĞLIK

Koronavirüs pandemisi ön plana çıktığından beri, drone'lar halk sağlığı alanında talep gören bir araç haline geldi. Hem aşılardan hem de diğer tıbbi malzemelerden oluşan drone teslimatları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden Birleşik Krallık'ın Scilly Adaları'na kadar COVID-19 çabalarını tamamlama potansiyeline sahiptir. Drone'lar doğrudan seyahat edebildikleri ve izole edilmiş popülasyonlara ulaşabildikleri için ön plana çıkıyor. Ayrıca uzaktan teslimata ve insandan insana minimum temasa izin verirler. Bu son çabalar, ilk olarak Afrika'da ve şimdi Amerika Birleşik Devletleri'nde drone ile otonom teslimata öncülük eden Zipline gibi şirketlerin bir dizi başarı öyküsünü takip ediyor. Pandemi ile mücadeleye yönelik acil ihtiyacın ötesinde, insansız hava araçları, insanlık tarihinin tartışmasız en büyük katili olan sıtmayla mücadele çabalarının ön saflarında yer alıyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Ticari dronlar, ölçekte, yükseklikte veya mobil sensörler için bir gereksinimde veri toplamayı içeren herhangi bir senaryoda faydalı araçlardır. Gelişmekte olan yenilenebilir enerji endüstrisinde, bu üç temelin tümünü kapsayacak şekilde uçan robotlar kullanılıyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ

Güneş enerjisi santrallerinin boyutu ve kapasitesi dünya çapında katlanarak büyüyor. Maksimum verimlilikte çalışmalarını sürdürmek için düzenli denetimler gereklidir. Ancak bu iş göründüğü kadar kolay olamaktadır. Drone'ları en yeni uzak sensörler ve yapay zeka ile birleştirerek, denetim ekipleri devasa alanları kapsayabilir ve bakım gereken alanları belirleyebilir.

RÜZGAR ENERJİSİ

Tıpkı güneş enerjisi endüstrisinde olduğu gibi, rüzgar santralleri de verimli çalışmadığında elektrik üretimini ve enerji şirketlerinin kârlılığını önemli ölçüde etkileyebilecek hassas ekipmanlardan oluşur. Drone teknolojisi, insanlı uçaklara kıyasla maliyetleri azaltarak, denetim ekiplerinin kesinlikle gerekli olmadıkça türbinleri ölçeklendirme ihtiyacını önleyerek ve toplanan verileri anormallikleri tespit etmek için kullanarak yeni denetim iş akışlarını mümkün kılmaktadır.

TARIM

Tarım endüstrisi, ticari drone teknolojisinin en büyük uygulayıcılarından birini temsil ediyor ve uçan robotlar, dünyanın her yerindeki çiftlikler üzerinde etki yaratıyor. Agras T16'yı içeren modeller gübre ve pestisitleri hızlı ve hassas bir şekilde dağıtırken, P4 Multispectral gibi görünür ışığın ötesindeki verileri yakalayan multispektral platformlar modern çiftçilik için kurulmuş ve gerekli araçlardır.

NADİR ESERLERİN KORUNMASI

Dronlar, kültürel koruma programlarını desteklemek için dünya çapında kullanılmaktadır. Bunun bir nedeni, uzaktan algılama için erişilebilir platformlar sağlamalarıdır. Birçok arkeolojik ve restorasyon projesi için, çalışmaya başlamadan önce ayrıntılı haritalar ve modeller gereklidir. Bu verileri zamanında ve uygun maliyetli bir şekilde toplama ihtiyacı her zaman mevcut olmuştur ve drone teknolojisindeki gelişmeler, hava araştırmaları için drone ekipmanının hızla benimsenmesine yol açmıştır.

ARAMA KURTARMA

Uzaktan algılama teknolojisiyle donanmış ilk müdahale ekipleri, ihtiyacı olan insanları daha kolay bulabilir. Drone'lar, dünyanın dört bir yanındaki arama ve kurtarma ekipleri için yukarıdan termal görüntülemeyi erişilebilir ve uygun fiyatlı bir araç haline getirdi. Genellikle, arama misyonları tamamen karanlıkta ve geniş arama alanlarında gezinmek zorundadır. Termal kameralı dronlar, aynı ekipmanı taşıyan bir helikopterin maliyetinin çok altında, hızlı tepki süreleri, kullanım kolaylığı ve sürekli hava gözetimi sağlar. Dünyanın dört bir yanındaki dağ kurtarma ve polis ekipleri, drone teknolojisini benimsedi, İngiltere'de kayıp insanları, İzlanda'da mahsur kalan yürüyüşçüleri ve Vietnam'daki yıkıcı sel ve toprak kaymalarından sonra hayatta kalanları buldu.

YAGINLARLA MÜCADELE

Birçok veri toplama görevi geleneksel olarak insanları tehlikeye atmak anlamına gelir. Drone'larda durum her zaman böyle olmak zorunda değildir. Bu eğilim hiçbir yerde, dronların zamana göre test edilmiş yaklaşımları desteklemek için kullanıldığı ve yeni metodolojilerin geliştirilmesinde kullanıldığı yangınla mücadeleden daha belirgin değildir. İnsansız hava araçları, durumsal farkındalık araçları olarak kullanılabilir ve ilk müdahale ekiplerine bir yangının boyutu ve yönü hakkında hava istihbaratı sağlar - özellikle geceleri veya duman yoluyla, termal görüntüleme yukarıdan netlik sağlamak için kullanılabilir.

TEHLİKELİ MADDELERİN TAŞINMASI

Tehlikeli maddelerin karıştığı acil durumlar büyük özen ve dikkat gerektirir. İlk müdahale ekipleri senaryolara güvenliğe öncelik veren, zamana göre test edilmiş bir süreçle yaklaşır. Ancak uzun süredir devam eden metodolojilere rağmen dronlar sahada önemli bir etki yaratıyor, tipik olarak telsiz temasına güvenen ekipler için durumsal farkındalık sağlıyor, ekiplerin nereye konuşlandırılması gerektiğini ve hangi durumla karşı karşıya kalacaklarını belirlemek için endişe alanlarını araştırıyor ve, Florida'da bölgeler arasında araçlar sağlayan özellikle yenilikçi bir tehlikeli madde ekibi durumunda.

HAVADAN VERİ TOPLAMA

Hava anketleri, veri toplama sürecini hızlandıran drone teknolojisinin bir başka örneğidir. Önceden ayarlanmış uçuş yolları ve gelişmiş yükler ile dronlar, 2B ve 3B ortomozaik haritalar, LiDAR nokta bulutları, 3B modeller, termal haritalar ve multispektral haritalar oluşturmak için kullanılabilir. Uygulama sektöre bağlı olma eğilimindedir. Örneğin, çiftçilere mahsul sağlığına genel bir bakış sağlamak için multispektral haritalar tarımda popülerdir. Araba kazası rekonstrüksiyonları gibi verilerin hızlı bir şekilde toplanması gereken daha dinamik durumlar, LiDAR nokta bulutlarını yerde çekilen görüntüler ve hava fotoğrafları ile birleştirebilir.

DRONE DENETİMLERİ

Güvendiğimiz kritik altyapının çoğu, düzenli bakım denetimlerine dayanır. Köprüler, demiryolu hatları ve iletişim kuleleri gibi varlıklar için, ekiplerin tehlikeli ortamlarda çalışması uzun süredir standart bir uygulamadır. Ticari insansız hava araçları, bu altyapı denetimlerini yürütmek için daha güvenli ve çoğu durumda daha verimli bir yol sunar.

ELEKTRİK HATTI MUAYENELERİ

Bir örnek elektrik hatlarıdır. Denetimleri uzaktan ve ölçekte gerçekleştirerek, şebeke operatörleri arıza süresini azaltabilir ve sonraki adımların ne olması gerektiğine hızla karar verebilir. Hızla denetim ekibinin rüya aracı haline gelen DJI Matrice 300, 20 MP kamerayı 23x yakınlaştırmayla birleştirerek denetçilerin en küçük kusurları bile tespit etmesine olanak tanır.

İNŞAAT YÖNETİMİ

İnşaat, dar marjlar ve uzun vadeli üretkenlik durgunluğu olan bir endüstridir. Bu nedenle, aksama için olgunlaştı ve dronlar, verilerin toplanma ve site farkındalığının paylaşılma biçiminde büyük bir etki yaratıyor. Stok ölçümleri ve proje öncesi planlamadan güvenlik denetimlerine ve büyük resim ilerleme güncellemelerine kadar, gökyüzündeki bir göz inşaat şirketleri için çok değerli olduğunu kanıtlıyor.

MADENCİLİK

Madencilik, bilinçli karar verme için ayrıntılı verilere ihtiyaç duyulan dinamik bir endüstridir. Drone'ların, geleneksel yöntemlere kıyasla daha kısa sürede, daha düşük maliyetle ve daha az insan hatasıyla milyonlarca veri noktasıyla kapsamlı ve yüksek kaliteli hacimsel bilgi toplamak için yararlı araçlar olduğu kanıtlanmıştır. Otomatik uçuş planlaması ve veri işleme, endüstri genelinde bir iş akışı devrimine yol açmıştır. Drone'ların benimsenmesi, saha araştırmaları veya stok ölçümleri yaparken personelin zarar görmemesini de sağlar.

PETROL VE GAZ DÜNYASI

Petrol ve Gaz endüstrisi, dinamik ve potansiyel olarak tehlikeli ortamlarla doludur. Doğal olarak drone'lar, verileri güvenli ve doğru bir şekilde toplayarak değerlerini kanıtlıyor. Kısmen benimsenmelerinin nedeni, parlama uçları ve yüzer tavanlı tanklar gibi Petrol ve Gaz altyapısının zemin seviyesinden değerlendirilmesinin zor olabilmesidir.