Aerobest Havacılık 2020 Nisan Ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden özel uçuş izni almıştır.

İHA-2 Ticari uçuşlara Yetki almak için bir sertifikaya ihtiyacınız olacaktır. Bu sertifikayı almak , bir drone pilotu olarak optimum performansı garanti edecek ve mezunlarımızı istihdam etmek isteyen ve sayıları giderek artan drone şirketlerine hitap etmenizi sağlayacaktır.

İlk olarak yetkili bir eğitim kuruluşundan teori eğitimi almanız gerekmektedir. Kursun bir parçası olarak bu süreçte size rehberlik edeceğiz.

SİMÜLATÖR EĞİTİMLERİ

İlk olarak simülatör labaratuvarımızda COVID uyumlu koşullarda çalıştırabileceğimiz bir dizi yüz yüze öğrenme modülümüz var. Eğitmenlerimiz, insansız havacılık eğitiminde uzmandır ve pilotlar tarafından optimum düzeyde tutulma için özel olarak tasarlanmış eğitim yazılımlarıyla sizi gerekli standarda ulaştırarak, her senaryoda uygun şekilde düşünme ve hareket etme güvenini vereceğiz.

PRATİK UÇUŞ EĞİTİMLERİ

Ardından, Simülatör derslerinde öğrendiklerinizi kullanarak ve müfredat programımızdaki operasyonunuzun açıklamasına uygun olarak drone'unuzu çalıştırma yeteneğinizi test etmemiz gerekiyor. Eğitmenlerimizin tamamının İHA-2 lisanslı eğitmenpilot olması nedeniyle, pratik uçuşlarda da çok şey öğreneceksiniz. Bu, uçuşunuzun bir testi değildir, her şeyin bir testidir. Uçuş alanımız NOTAM almış ve uçuşa elverişlidir. Eğitim aralarında dinlenebileceğiniz, bilgisayar yada telefonunuz ile çalışabileceğiniz imkanlar mevcuttur.

BAKIM, KONTROL VE ONARIM EĞİTİMLERİ

İyi bir İHA-2 pilotunun sahip olması gereken iyi bir pilot olma dışında kullandığı hava aracının bakım, kontrol ve onarımınıda bilmesidir. Bu 3 saatlik eğitim sonunda aracınızın daha güvenli uçması için gerekli bilgilere sahip olacaksınız. Acil durum anlarında neler yapabilecekleriniz sizlere öğretilecek.

NEDEN ZİHA EĞİTİMLERİ

Tarım endüstrisinin bir parçası olarak drone'lar, havadan gözetleme, haritalama, arazi denetimi, izleme, gübre püskürtme, hastalıklı veya çürüyen mahsul kontrolü ve çok daha fazlasında çeşitli operasyonlar için kullanılmaktadır. Tarım, bahçecilik ve çiftçilikte en yaratıcı alanı belirlemek için çeşitli drone türleri test ediliyor. Mahsul gübreleme için, dört pervaneli helikopterler gibi dronlar, çoklu rotorları sayesinde en uygun olduklarını kanıtlıyor. Sabit kanatlı dronlar, kalkış ve iniş için geniş bir alan gerektiren büyük yapıları olsa da, mahsulün gübrelenmesi amacına uygundur.

Drone'ların tarımdaki en kritik kullanımlarından biri, hızlı hareketlerle hareket etme ve hedeflenen yerlere manevra yapma esnekliğidir. Drone'ların bu yeteneği, ekinleri beslemek ve onlara gerekli besinleri sağlamak için gübrelerin ve böcek ilaçlarının püskürtülmesine yardımcı olur. Bu tür takviyeler, mahsullerin sağlıklı ve gelişmesini sağlar.

Drone'lar hızla tarımda çok önemli bir araç haline geliyor, ancak drone'ların işiniz için doğru seçim olup olmayacağını nasıl bilebilirsiniz?

Gıda üretimi ve tüketimindeki artan taleplerin yanı sıra kaynak yönetimini iyileştirmek ve ürün izlenebilirliğini geliştirmek için artan baskı altında olan çiftçiler ve agronomistler ile tarım endüstrisi bir yol ayrımında. Geleneksel yer tabanlı haritalama çözümleri, bu zorlukların ele alınmasına ve artan talepleri karşılamaya yardımcı olacak bilgiler toplamak için uzun süredir kullanılsa da, bunlar genellikle zaman, kaynak ve emek yoğundur.

Ayrıca, giderek değişkenlik gösteren piyasa koşullarında, çiftçilerin ekonomik belirsizlik karşısında karar verme süreçlerine yön vermeye ve beklentileri yönetmeye yardımcı olmak için yıllık verimi daha doğru tahmin etme ihtiyacı daha fazladır.

Bu nedenle, insansız hava araçları veya insansız hava araçları (UAV'ler), tahribatsız bir şekilde hızlı ve verimli bir şekilde daha fazla isteğe bağlı veri toplama yetenekleri nedeniyle önem kazanıyor.

Neden dronlar?

Drone'lar uzun yıllardır tarımda kullanılırken, hem İHA yazılımındaki hem de donanımındaki son gelişmeler, doğruluğu ve verimliliği önemli ölçüde artırarak onları güvenilir ve verimli bir veri toplama aracı haline getirdi. Drone'lar, değerli zamandan tasarruf ederek ve karar vermeye yardımcı olmak için daha derinlemesine bilgiler sağlayarak iş akışlarını ve süreçleri düzene sokmada da önemli bir rol oynayabilir.

İHA'ların sadece bir sezonda değil, öncesinde ve sonrasında da birden fazla amacı vardır. Örneğin, haritalamanın ötesinde, dronlar girdi uygulamaları ve ekim için kullanılabilir. Bu esneklik, çiftçilerin kendi ihtiyaçlarına veya mahsulün ihtiyaçlarına göre veri toplamasını sağlar. İster sabah uçuyor ve hemen ardından verileri gözden geçiriyor, ister daha derin analiz için verileri çevrimiçi olarak yüklüyor olsun, tarım profesyonellerinin mahsuldeki stresi erkenden tespit etmesine ve stresli alanın doğru konumunu ve boyutunu bulmasına olanak tanıyarak verimli bir şekilde çalışmak için daha fazla zaman sağlar.